Výprava na Rokštejn

17. 3. 2007 - Za mírně podmračeného počasí vystupujeme v Přímělkově z vlaku a vydáváme se asfaltovou silničkou s mírným stoupáním k odbočce, která nás bezpečně a pohodlně zavede na hrad Rokštejn.
Dnes nemáme velkých cílů a tak nám zcela postačí, když zdoláním hradu naplníme smysl této výpravy. Na hradě zůstáváme téměř hodinu. Škoda jen, že obloha zůstává ocelově šedá a slunce nedopřeje fotografům pořídit lepší záběry. Už už to vypadá, že budeme muset použít zaklínačů deště - naštěstí deštníků a pláštěnek nakonec netřeba. V údolíčku říčky Brtničky, na dohled hradu, rozděláváme oheň. Praská dřevo, od plamenů je příjemné teplo, voní pečeně (chápej špekáčky).
U mnohých se záhy dostavuje pocit sytosti. Krásný to den. Obzvlášť, když k vlaku to máme jen přes kopec. Mimochodem s mimořádně pěkným rozhledem. Na nádraží dorážíme v předstihu a tak jdeme omrknout, jak teče voda řeky Jihlavy. Nakonec každému jednou jede vlak a tak i my se v pořádku dostáváme zpět do Třebíče.

Rokštejn - zřícenina šlechtického hradu založeného ve 2. polovině 13. století se nachází nad údolím dolního toku říčky Brtnice. Nad údolím se tyčí zbytky dvou paláců, dochovaných místy až do úrovně druhého patra, a mohutná hranolová věž, vysoká ještě dnes 15 - 17 m. Právě na této lokalitě byl v roce 1981 zahájen Archoelogickým ústavem ČSAV v Brně dlouhodobý záchranný výzkum, vyvolaný záměrem vybudovat v budoucnosti v údolí Brtnice přehradu na pitnou vodu.

zaznamenal Jan Lukášek
<< zpět